Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Valtuusto valitsi selkeällä äänienemmistöllä Veikko Niemen sivistysjohtajaksi

Kaupunginvaltuusto valitsi maanantaisessa jatkokokouksessa sivistysjohtajan suljetulla lippuäänestyksellä. Kasvatus- ja opetusjohtaja Veikko Niemen nimi löytyi 40 äänestyslipukkeesta ja liikunta- ja kulttuurijohtaja Vesa Toikan valintaa kannatti 19 valtuutettua.

Sivistysjohtaja aloittaa virassa 1. kesäkuuta.

Kiitospuheenvuorossa Veikko Niemi sanoi ottavansa tehtävän vastaan nöyrästi tietäen, että uusi sivistyksen toimiala on haasteellinen ja tärkeä kaupungille.

– Hyvän ja osaavan henkilöstön ja yhdessä päättäjien kanssa teemme Kouvolasta sivistyksen kaupungin.

Niemi myönsi, että äänestyksen aikana jännitti.

– Vähän liian pitkään tämä valintaprosessi kesti, mutta nyt päästään käsiksi töihin tekemään uutta sivistystä. Töitä riittää, mutta luotan siihen, että henkilöstö on innolla mukana, kun lähdemme yhdessä uuteen organisaatioon.