AnkUA, Elimäen MU ja Kymijoen Takaveto mukana pyörittämässä Tykkimäen moottoriurheilukeskusta

Kouvolassa sijaitsevan Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen uusi käyttöoikeussopimus solmittiin kuluvan vuoden alussa. Rataa pyörittää jatkossa Tykkimäen moottorirata ry. Käyttöoikeussopimus käsittää moottoriurheilukeskuksen jokamiehenluokan-,

Harri Sihvola

Kouvolassa sijaitsevan Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen uusi käyttöoikeussopimus solmittiin kuluvan vuoden alussa. Rataa pyörittää jatkossa Tykkimäen moottorirata ry.

Käyttöoikeussopimus käsittää moottoriurheilukeskuksen jokamiehenluokan-, rallicross-, motocross-, enduro-, pienoisauto- sekä tractor pulling -radat. Sopimuskausi on 3 vuotta. Mahdollisuus on tämän jälkeen kahteen optiovuoteen.

Rataa hallinnoiva yhdistys perustettiin heinäkuussa 2019. Yhdistyksen tarkoituksena on Kouvolan alueen moottoriurheiluharrastuksen edistäminen ja moottoriurheilun tunnettavuuden lisääminen. Tykkimäen moottorirata ry:n toimintaa pyörittävät paikalliset moottoriurheiluseurat. Mukana ovat Valkealan Urheiluautoilijat, Kouvolan Seudun Autourheilijat, Elimäen Moottoriurheilijat, Anjalankosken Urheiluautoilijat, Kymijoen Takaveto ja Kymen Moottorikerho. Yhdistyksien yhteen laskettu jäsenmäärä on yli 900.

– Jäsenseurat tulevat pitämään moottoriurheilukeskusta avoinna myöhemmin julkaistavina harjoittelupäivinä sekä järjestämään alueella kilpailuja. Rataa tullaan myös vuokraamaan ulkopuolisille käyttäjille harjoitteluun, kilpailuihin ja tapahtumiin, yhdistyksen puheenjohtaja Markku Koirikivi kertoo.

Tykkimäen moottorirata ry on voittoa tavoittelematon yhdistys. Tällä pyritään mahdollistamaan harrastajille edulliset käyttömaksut. Yhdistys tarjoaa muun muassa kaikille Kouvolan kaupungin alle 18-vuotialle ilmaisen radankäytön harjoittelupäivinä.

Kommentoi

Palvelut

Ruokapaikka