Myllykosken Ampujien nuorille menestystä

Myllykosken Ampujien nuorimmat osallistuivat lauantaina 28.7. Ruuti-Kultahippufinaaliin Hausjärvellä.

Parhaita saavutuksia tuli 12-vuotiaiden pienoiskiväärissä. Ursula Finne laukoi kultaa ja Lili Kemppi hopeaa. Samat tytöt yhdessä Veeti Suon kanssa ampuivat joukkuekultaa.

14-vuotiaissa kilpailivat 11. Aatu Suo, 14. Iiris Finne ja 18. Topi Juonoja. Tämä tiimi tuli joukkuekisassa neljänneksi.

Tulokset
50m Kivääri, makuu sarja 14T:
1) Tiia Koivisto KA 288, 2) Jesse Virola KuusA 285, 3) Alexandra Rosenlew KaA 284, 4) Janita Piilola HlAS 283 8x, 5) Sulo Vaheristo MA 283 4x, 6) Lotta Kärnä HlAS 282 10x, 7) Aapeli Rinta-Koski IMAS 282 6x, 8) Joonas Oksanen KuusA 281 8x, 9) Niko Elonen KaA 281 7x, 10) Eemil Nykänen KuusA 281 7x, 11) Aatu Suo MyA 281 6x, 12) Ville Ahonen KA 279 10x, 13) Nicole Kamila RS 279 7x, 14) Iiris Finne MyA 279 6x, 15) Pinja Tapio KuusA 279 3x, 16) Aada Heikkilä P-HA 278, 17) Samuli Vainikka KuusA 276, 18) Topi Juonoja MyA 275, 19) Pauliina Karonen KA 274, 20) Ossi Härkönen YK 273 8x, 21) Emmi Ahonen KA 273 5x, 22) Henri Karlsson K-64 272, 23) Linda Lemmetyinen HlAS 271, 24) Samuel Vuorijärvi KA 270, 25) Kaapo Jäppinen KuusA 268, 26) Veeti Mäkelä LappjA 258, 27) Joel Peltomäki KaA 237 2x, 28) Arttu Poikela SodA 237 0x.

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 14T:
1) Kauhavan Ampujat 846, 2) Kuusankosken Ampujat 845, 3) Hämeenlinnan Ampumaseura 836, 4) Myllykosken Ampujat 835, 5) Kuusankosken Ampujat 825, 6) Kankaanpään Ampumaurheilijat 804.

50m Kivääri, makuu sarja 12T:
1) Ursula Finne MyA 194, 2) Lili Kemppi MyA 193, 3) Johannes Lähde KA 191, 4) Elias Ruusunen AsAs 189 4x, 5) Jesse Riihimäki IMAS 189 3x, 6) Helmi Pietinalho SaSA 189 3x, 7) Sanni Ylinen HSA 188, 8) Jimi Henriksson K-UAS 185 4x, 9) Tiitus Hautamäki KeAmS 185 2x, 10) Teo Hietakangas HSA 182, 11) Liina Viinamäki LappjA 179, 12) Samu Mäkinen IMAS 178 6x, 13) Oona Poikela SodA 178 6x, 14) Viivi Väliaho MA 176 1x, 15) Joona Salmela KA 176 1xX,4×10,9×9,3×8,3×7, 16) Kaius Helaste KeAmS 176 1xX,2×10,11×9,5×8,1×7, 17) Jimi Ojanperä HSA 172, 18) Jami Salmela KA 168, 19) Emil Laaksonen IMAS 163, 20) Veeti Suo MyA 158, 21) Eetu Kontinen SaSA 148, 22) Niilo Kirjalainen MA 78.

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 12T:
1) Myllykosken Ampujat 545, 2) Härmän Seudun Ampujat 542, 3) Kauhavan Ampujat 535, 4) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 530, 5) Mikkelin Ampujat 405.

50m Kivääri, makuu sarja 10T:
1) Jone Ojanperä HSA 186, 2) Sini Ojanperä HSA 184, 3) Jussi Ahopelto KA 181, 4) Saana Uitto KA 177, 5) Silja Vuorijärvi KA 176 4x, 6) Samuel Ruusunen AsAs 176 0x, 7) Tuuli Riihimäki IMAS 174, 8) Matias Kaukola AsAs 173, 9) Daniel Lindqvist KA 168, 10) Jussi Ketolainen IMAS 167, 11) Tuomas Pihlaja KA 165, 12) Sisu Mäkinen IMAS 159, 13) Veera Mäkelä LappjA 155, 14) Patrik Peltoranta MA 153, 15) Kride Henriksson K-UAS 152, 16) Jaakko Keränen AsAs 149, 17) Riku-Matti Uitto KA 147, 18) Senja Tyynismaa HSA 143, 19) Sara Uitto KA 140, 20) Aleksi Himanen MA 127, 21) Onni Kontinen SaSA 69.

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 10T:
1) Kauhavan Ampujat 514, 2) Härmän Seudun Ampujat 513, 3) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 500, 4) Asikkalan Ampumaseura 498, 5) Kauhavan Ampujat 493.

25 m Pistooli sarja 14T:
1) Sulo Vaheristo MA 234, 2) Arttu Poikela SodA 194.

25 m Pistooli sarja 12T:
1) Aatu Grenfors K-SMAS 178, 2) Viivi Väliaho MA 177, 3) Jussi Ketolainen IMAS 175, 4) Arttu Iivarinen K-SMAS 172, 5) Samu Mäkinen IMAS 172, 6) Severi Käsnänen K-SMAS 166, 7) Niilo Kirjalainen MA 161, 8) Jesse Riihimäki IMAS 157, 9) Janne Makkonen K-SMAS 156, 10) Oona Poikela SodA 120, 11) Tuuli Riihimäki IMAS 79, 12) Sisu Mäkinen IMAS 25.

25 m Pistooli joukkue, sarja 12T:
1) Koillis-Savon Metsästys- ja Ampumaseura 516, 2) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 504.