Purha juhlii 60 vuotta jalkapallo-otteluilla lauantaina

Inkeroisten Purha pelaa tulevana lauantaina 60-vuotisjuhlaotteluitaan. Pelit aloitetaan Purhan ikämiehet-MyPan Ruutiukot -ottelulla kello 13. Kello 15 vastakkain ovat Purhan nykyinen edustusjoukkue ja Purha Allstars, joka on koottu entisistä pelaajista. Ottelutapahtumien välissä pidetään turnausmuotoiset rangaistuspotkukilpailut.

Juhlaottelun ideoijat olivat Purhan päävalmentaja Tero Vahvanen sekä pelaamisen lisäksi seuran hallituksessa istuva Remi Räästi.

1958 perustettu seura toimii edelleen juniorijoukkueiden, naisten joukkueen sekä Kaakkois-Suomen Nelosessa pelaavan edustusjoukkueen voimin.

– Remin kanssa pohdittiin, että pitäisi saada jollain tapaa juhlistettua seuran pyöreitä vuosia. Olemme molemmat olleet toiminnassa pitkään ja nopeasti mukaan ideoimaan saimme seuran puheenjohtaja Redo Räästin, ex-valmentaja Jyri Peltolan, lisenssivastaava Ari Kauppilan ja naisten joukkueesta Janni Valtosen. Olimme kaikki sitä mieltä, että jalkapalloa voi juhlistaa ainoastaan pelaamalla ja halusimme mukaan myös vanhoja purhalaisia, joten tämän kaltainen tapahtuma oli lopulta aika looginen ratkaisu.

Tapahtumassa nähdään entisiä purhalaisia useilta vuosikymmeniltä sekä muita vahvasti seuran toiminnassa mukana olleita henkilöitä.

Ottelutapahtumat pelataan seuran kotikentällä Inkeroisissa ja tapahtuma on maksuton.

Viikon kysymys

Kiinnostavatko hiihdon MM-kilpailut?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...