Kuningas juoksi SE-lukemat, Kettuselle reittiennätys

Kymijoki-Kymppi juostiin aurinkoisessa tiistai-illassa hieman yli 100 juoksijan voimin Keltakankankaansuoralla. Kilpailukeskus oli Tehtaanmäen koulun piha-alueella.

Kevyeen hölkkäsarjaan osallistui hieman toistakymmentä juoksijaa. Heille ei mitattu tulosta, vaan nautittiin matkasta, kuka vähemmän ja kuka pidemmän aikaa.

Lasten sarjoissa mukana oli 33 nuorta urheilijaa. Lasten 1 ja 2 kilometrin matkalla nähtiin hienoja suorituksia, kovia tuloksia, mutta ennen muuta liikunnan riemua.

Illan päälähdöissä eli kilpasarjoissa oli mukana reilut 50 juoksijaa, joista valtaosa juoksi päämatkan 10 kilometriä.

Pääsarjojen voitot menivät Sippolan Kunnon Arto Peltolalle ajalla 35.57 ja Karhulan Katajaisten Oona Kettuselle, joka teki uuden naisten reittiennätyksen 36.52. Anjalan Liiton Kauko Kuningas juoksi 70-vuotiaiden miesten kympin Suomen ennätykseksi komean ajan 41.14.

5 kilometrin sarjojen voitot menivät Nella Paroselle 19.52 ja Juha Myllylälle 23.43.

Kymijoki-Kymppi 10.7.2018
P9 1 km
1. Lenni Ala-Krekola Kouvola 4:09
2. Luukas Huppunen Iitin Pyrintö 4:14
3. August Uutela 4:34
4. Joona Kataja Team Oach 4:36
5. Nicklas Nurkka Kouvola 4:36
6. Atte Pekkanen Kuusankoski 4:43
7. Lenni Heinonen Liikuntaseura JPS-75 5:10
8. Aamos Huppunen Iitin Pyrintö 5:21

P11 2 km
1. Eetu Autio Karhulan Katajaiset 7:56
2. Severi Sakkara Elimäen Vauhti 8:28
3. Aatu Roimola Liikuntaseura JPS-75 9:00
4. Jere Pylvänäinen Liikuntaseura JPS-75 9:48
5. Eemil Kiintola Liikuntaseura JPS-75 10:21

P13 2 km
1. Eemeli Uutela 8:42
2. Niki Myllylä Hirvelän Hirvet 8:48
3. Roope Sakkara Elimäen Vauhti 9:46

T9 1 km
1. Neela Nousiainen Pyhtään Yritys 4:45
2. Nella Roimola Liikuntaseura JPS-75 5:23
3. Hulda Huppunen Iitin Pyrintö 5:52
4. Aino Mäkelä 6:29

T11 2 km
1. Iiris Niemi Iitin Pyrintö 8:58
2. Hilma Hyyrynen Kouvola 9:06
3. Martta Huppunen Iitin Pyrintö 9:19
4. Hertta Niemi Iitin Pyrintö 10:01
6. Ronja Mäkelä 11:26

T13 2 km

1. Marianne Salmi Mäntsälän Urheilijat 8:16
2. Saara Huppunen Iitin Pyrintö 8:36
3. Kerttu Niemi Iitin Pyrintö 8:50
4. Nanna Hyyrynen Kouvola 8:57
5. Venla Majander Hirvelän Hirvet 9:52
6. Aava Ilkola Team Oach 11:19

T15 5 km
1. Henni Hyyrynen Kouvola 24:04
2. Emilia Kiintola Liikuntaseura JPS-75 26:20

N 5 km
1. Nella Paronen 19:35
2. Agneta Land-Koskinen Lahti 22:31
3. Jaswir Finer Espoo 26:45

N 10 km
1. Oona Kettunen Karhulan Katajaiset 36:52
2. Jenni Murtonen Espoo 40:56
3. Noora Hyyrynen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 42:09
4. Kaisa Vainikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet 42:10
5. Liisa Peltonen 44:59
6. Svetlana Kohonen 47:39
7. Tiina Monto Hirvelän Hirvet 58:16

N40 10 km
1. Salla Loiske 40:06
2. Janna Niemi Iitin Pyrintö 45:56
3. Nina Salmela-Mäkelä Kymen urheiluveteraanit 46:27

N50 10 km
1. Arja Härmä KPK 24/7 46:03
2. Tarja Kuningas 48:55
3. Virve Kohtaniemi Elimäen Vauhti 49:55

M 5 km
1. Juha Myllylä Kouvola 23:43
2. Aimo Kautto 27:38
3. Antti Finer Espoo 32:28

M 10 km
1. Arto Peltola Sippolan Kunto 35:57
2. Heikki Vento Taipalsaaren Veikot 36:05
3. Marko Mänttäri Liikuntaseura JPS-75 36:07
4. Tomi Rämä GS MAIANO 37:12
5. Ismo Ylenius Janakkalan Jana 37:54
6. Antti Sakala Myllykoski 38:17
7. Jussi Soini Mielakan Veto 39:03
8. Tapio Vuorela Kouvola 39:45
9. Kari Huhta 40:05
10. Harri Peltola Sippolan Kunto 40:29
11. Juhani Pietarinen Espoo 40:54
12. Simo Liikkanen 43:31
13. Kari Kuosmanen JokoMoko Sport 44:26
14. Joni Silvennoinen Top Gunners Riihimäki 44:34
15. Markku Valkosaari Kouvola 44:47
16. Tuukka Hämäläinen Hamina 46:07
17. Veli-Pekka Kelloniemi Kouvola 46:42
18. Niko Ruutikainen Top Gunners 58:34
19. Janne Jokiranta Anjalan Liitto DNF
20. Niklas Paasalo Malipukkarat DNS

M40 10 km
1. Teemu Huppunen Iitin Pyrintö 36:38
2. Janne Sakkara Elimäen Vauhti 38:08
3. Timo Ronkainen Kouvola 39:13
4. Jari Parviainen Kouvola 39:59
5. Kari Koho 44:59
6. Harri RajamŠki 45:02
7. Jarmo LehtomŠki Sippolan Kunto 46:35
8. Teemu Sandberg Hamina 48:59
9. Jukka Koskinen Lahti 50:33
10. Juha Niemi Iitin Pyrintö 51:52

M50 10 km
1. Jari Uusitalo 38:39
2. Heikki Tonteri 43:20
3. Veikko Niemi Anjalan Liitto 46:33

M60 10 km
1. Kauko Kuningas Anjalan Liitto 41:14
2. Auvo Kouvo 43:58
3. Jouni Rinnekoski 44:13
4. Heikki Koso 45:07
5. Pekka Kouvo Metsäkylän Kurssi 46:36
6. Reino Uusitalo Pyroll 57:36
7. Tage Lemström IP-08 1:00:34

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.