0

Suomi Gymnaestradaan 50 osallistujaa Anjalan Jumppaseurasta

Voimistelun Suomi Gymnaestrada valtaa Turun 7.–10. kesäkuuta. Suurtapahtumaan saapuu 10 000 voimistelijaa ympäri Suomea lähes 200 seurasta. Suurin osa osallistujista on tyttöjä ja naisia, mutta mukana on myös poikia ja miehiä.

– Ynnäsimme, että Anjalan Jumppaseurasta lähtee Turkuun kaikkiaan 50 henkeä ja sehän on 16 prosenttia jäsenistöstä. Siihen lukuun ei monessa seurassa ylletä, kertoo seuran tapahtuman yhteyshenkilö eli gymppi Nea Siitonen.

Riikka Virkajärvi-Johnsonin tanssillisessa ja voimistelullisessa Elämän voimaa -ohjelmassa on seuran naisia 33. Lisäksi voimistelijoita lähtee 7–12-vuotiaiden Valon leikki- ja yli 12-vuotiaiden tanssilliseen #oonhyväjustnäin-ohjelmaan. Voimistelukoululaisia on kahdeksan ja tanssillisen ohjelman tyttöjä kaksi.

Juttu kokonaisuudessaan 31.5. Keskilaaksossa

Viikon kysymys

Onko kesäsuunnitelmat tehty?

Näytä tulokset

Loading ... Loading ...