Anjalan ja Inkeroisten nuorten hiihtotuloksia vuosien takaa

Pentti Karhima toimitti Keskilaaksoon julkaistavaksi hiihtotuloksia vuosien takaa.

Anjalan Kirkonkylän koulu voitti kansakoulujen välisen hiihtokilpailun.

Anjalan kansakoululaisten hiihtokilpailut olivat kirkonkylän koululla perjantaina helmikuun 13 päivänä (todennäköisesti vuonna 1948). Koulujen paremmuusjärjestys tuli seuraavaksi:
1) Kirkonkylä 22,06, 2) Auvoranta 22,41, 3) Ahvio 22,45, 4) Korvenkylä 23,28, 5) Kaukasuo 23,40, 6) Ummeljoki 24,07, 7) Muhniemi 25,00.
Parhaat yksityistulokset
Jatkokoulun tytöt: 1) Hely Raskinen Auv. 20,06, 2) Maija Koivunen Kirk. 22,49, 3) Helka Pietilä Kauk. 23,57, 4) Terttu Mäntylä Muhn. 25,20, 5) Kaija Lonka Kirk. 26,40, 6) Seija Toimela Umm.27,35.
Jatkokoulun pojat: 1) Rainer Mäkelä Kirk. 14,54, 2) Jukka Mäkelä Kirk. 15,47, 3) Reino Metsälä Auv. 16,52, 4) Taisto Ruohoniemi Korv. 17,12, 5) Esko Kojo Kauk. 18,02, 6) Yrjö Lottonen Muhn. 18,12, 7) Reijo Laine Umm. 18,18, 8) Matti Hämäläinen Korv. 18,49, 9) Pekka Kekki Muhn. 19,29.
Yläkoulun tytöt: 1) Raili Hannula Auv. 23,27, 2) Ritva Koskiranta Muh. 24,07, 3) Maikki Kaartinen A. 24,45, 4) Sinikka Mikkola A. 24,51, 5) Liisa Mikkelä K. 25,17, 6) Auli Liesto Umm. 25,29, 7) Seija Rinnelä K. 26,39, 8) Liisa ? K. 26,40, 9) Marjatta Arola K. 26,46, 10) Sirtte Arola Umm. 26,48, 11) Marjatta Salo Umm. 26,54, 12) Aino Arola K. 26,57, 13) Liisa Ala-Turkia K, 27,12, 14) Raija Tarvonen Kirk. 27,16, 15) Sinikka Mäkelä K. 27,56, 16) Hele Hyvärinen K. 28,42, 17) Aira Nieminen A. 31,29, 18) Pirkko Sjögren Umm. 31,51, 19) Ulla Katajala A. 32,53, 20) Mirjam Mellanen Muh. 43,54.
Pojat yli 12 v: 1) Antti Lottonen Muh. 18,17, 2) Jaakko Jakonen Muh. 19,08, 3) Eero Hietala Kirk. 19,21, 4) Ossi Mattila K. 19,26, 5) Kalevi Siitonen Kirk. 19,27, 6) Olavi En Umm. 20,00, 7) Veli Leinonen K. 20,40, 8) Tapani Tommola A. 20,47, 9) Matti Heikkilä A. 21,03, 10) Heikki Kuoppamäki Umm. 21,23, 11) Aimo Valo A. 21,35, 12) Pentti Peni K. 21,54, 13) Aarne Rantala Umm. 22,08, 14) Matti Kuoppamäki K. 22,51, 15) Raimo Hyvärinen K. 23,30, 16) Niilo Mereäär A. 23,32, 17) Oiva Myllylä K. 23,42.
Pojat alle 12 v: 1) Paavo Mallat Muh. 19,34, 2) Tapani Peltola Kirk. 20,00, 3) Pentti Seppälä Kirk. 20,07, 4) Lasse Var jola K. 20,15, 5) Risto Koskiranta Muh. 20,51, 6) Ossi Kurittu Kirk. 21,06, 7) Matti Karhima Kirk. 21,12, 8) Lasse Karhima Kirk. 21,21, 9) Raimo Puputti Umm. 22,07, 10) Antti Arpinen K. 22,29, 11) Pauli Tokkola A. 22,29, 12) Tauno Tamminen A. 22,43, 13) Eero Arponen K. 23,13, 14) Juhani Kuoppamäki K. 25,42, 15) Reijo Andersson Umm. 25,59, 16) Rainer Toimela Umm. 26,15, 17) Raimo Pakkanen 28,13, 18) Reijo Hassel 28,37, 19) Tapio Tepponen Umm. 30,00.

Tyttöjen ja poikien hiihtokilpailut pidettiin 22/2 1948 Arvo Koskirannalla

Hiihdettävä maasto oli vaihtelevaa murtomaata.
Tulokset:
Pojat 15 – 13 v. matka 5 km, 1) Tapani Koskiranta 26,46, 2) Jaakko Jakonen 28,09, 3) Matti Hämäläinen 29.11.
Pojat 13 – 12 v. matka 4 km: 1) Reijo Koskiranta 24,49, 2) Veli Jauho 25,12, 3) Sakari Halkola 27,39.
Pojat 12 – 10 v. matka 3 km: 1) Paavo Mallat 16,39, 2) Pentti Alatalo 16,42, 3) Raimo Seppänen 17,38, 4) Tapani Peltola 17,39, 5) Risto Koskiranta 18,49, 6) Jukka Ristola19,14.
Pojat 10 – 8 v. matka 3 km: 1) Lasse Karhima 18,39, 2) Jorma Leinonen 21,24, 3) Antti Korhonen 24,34, 4) Sauli Halkola 26,44.
Tytöt alle 12 v. matka 3 km: 1) Ritva Koskiranta 22,18, 2) Anja Leinonen 27,36.
Palkintoina jaettiin urheilukirjallisuutta.

Anjalan Osuuskaupan hiihdot

Anjalan Osuuskauppa järjesti t.k. 4. p:nä nuorten hiihtokilpailut, joihin osallistui 85 hiihtäjää. Vuosiluku oli 1951.
Parhaat tulokset:
Pojat alle 16 v. 1) Uolevi Karhima 8,03, 2) Eero Hietala 8,17, 3) Sakari Parkkinen 8,35, 4) Veikko Jäppinen 10,29, 4) Leo Hartikainen 13,10.
Pojat alle 14 v. 1) Martti Karjalainen 9,04, 2) Aulis Tanska 9,21, 3) Aimo Aropelto 9,30, 4) Matti Karhima 9,56, 5) Pentti Ahola 10,06, 6) Pentti Leino 10,48, 7) Raimo Soikkeli 11,57, 8) Seppo Salonen 12,10, 9) Eino Paajanen 12,23.
Pojat alle 12 v. 1) Lasse Karhima 8,34, 2) Juhani Lonka 9,07, 3) Matti Lammi 9,12, 4) Raimo Rakkolainen 9,31, 5) Veikko Korpela 9,36, 6) Hannes Julin 9,53, 7) Jukka Metsälä 10,15, 8) Seppo Leinonen 10,20, 9) Reino Lehtinen 10,32, 10) Lasse Tanska 10,34.
Pojat alle 10 vuotta: 1) Pertti Toikka 3,53, 2) Jussi Lammi 3,59, 3) Antero Helenius 4,02, 4) Risto Hilska 4,05, 5) Matti Myllylä 4,21 6) Taisto Vihko 4,39, 7) Risto Kortelainen 4,39, 8) Pauli Merivirta 4,48, 9) Risto Vainio 4,50, 10) Seppo Melin 4,56.
Pojat alle 8 vuotta: 1) Matti Kurittu 4,59, 2) Raimo Motturi 5,11, 3) Eero Oksanen 5,12, 4) Pentti Karhima 5,46, 5) Esko Merilä 5,54, 6) Martti Tähtinen 6,30, 7) Juhani Samposalo 6,31, 8) Pertti Vainio 6,35, 9) Yrjö Jussila 6,39, 10) Pekka Metsälä.
Tytöt alle 14 vuotta: 1) Laura Iivonen 11,03, 2) Kirsti Siitonen 12,12, 3) Hilkka Savolainen 13,34.
Tytöt alle 12 vuotta: 1) Raija Hietala 4,17, 2) Sirkka Matilainen 4,30, 3) Vuokko Mäkelä 4,36, 4) Sinikka Koskivirta 4,44, 5) Sirpa Hietala 5,14, 6) Liisa Mänttäri 5,45.
Tytöt alle 10 vuotta: 1) Irma Vihko 4,46, 2) Liisa Pekala 5,12, 3) Ritva Lahtinen 5,30, 4) Tuula Palomäki 6,09, 5) Leena Mänttäri 6,24.
Tytöt alle 8 vuotta: 1) Liisa Hietakivi 5,32, 2) Raija Parkkinen 7,12, 3) Pirjo Pasanen 7.24.

Lasten hiihtokilpailut Anjalassa vuonna 1948.

Anjalan Osuuskauppa järjesti viime torstaina lasten hiihtokilpailut. Nämä kilpailut ovat muodostuneet joka vuosi merkkitapaukseksi lasten hiihdoissa, joihin lapset runsaslukuisesti osallistuvat ja lapset odottavatkin suurella innolla näitä omia suurhiihtojaan.
Tulokset eri sarjoissa:
Tytöt alle 14 vuotta matka 3 km: 1) Liisi Lampinen 9,25, 2) Sirkku Mikkelä 9,35, 3) Ritva Heikkilä 10,17, 4) Liisa Jalkanen ?.
Tytöt alle 12 vuotta 1,5 km: ? Mäkelä 5,03, 2) Kirsti ? 5,34, 3) Saara Peltola 6,36.
Tytöt alle 10 vuotta 1,5 km: 1) Maire Koskinen 5,33, 2) Vuokko Mäkelä 5,44, 3) Raija Hietala 5,52, 4) Marja Tuominen 7,14, 5) Ulla Peltola 7,25, 6) Liisa Mänttäri 7,26.
Tytöt alle 8 vuotta 1,5 km: 1) Sirkka-Liisa Helenius 8,27, 2) Irma Vihko 8,51, 3) Leena Mänttäri 10,02.
Pojat alle 16 vuotta 5 km: 1) Olavi Virtanen 19,33, 2) Martti Rautiainen 19,50.
Pojat alle 14 vuotta 3 km: 1) Ossi Mattila 8,40, 2) Pekka Liljander 8,46, 3) Eero Hietala 9,54, 4) Uolevi Karhima 10,17, 5) Kalevi Siitonen 10,29.
Pojat alle 12 vuotta 3 km: 1) Tapani Peltola 9,16, 2) Raimo Tuominen 10,05, 3) Alpo Toimela 10,17, 4) Tapani Tarvonen 10,30, 5) Matti Karhima 11,13, 6) Pentti Seppälä 11,14, 7) Pertti Merivirta 11,32, 8) Pertti Kolppo 13,10.
Pojat alle 10 vuotta 1,5 km: 1) Veikko Korpela 4,55, 2) Lasse Karhima 5,03, 3) Raimo Riivari 5,14, 4) Hannu Linteri 5,17, 5) Rauno Pitkälahti 5,28, 6) Matti Lonka 5,51, 7) Olli Soikkeli 5,52, 8) Raimo Rakkolainen 5,53, 9) Matti Lammi 6,0, 10) Ossi Hietakivi 6,10.
Pojat alle 8 vuotta 1,5 km: 1) Ari Koivisto 5,55, 2) Risto Hilska 6,16, 3) Jussi Lammi 6,?, 4) Antero Helenius 6,59, 5) Kari Savolainen 7,05, 6) Taisto Vihko 7,14, 7) Nils Johansson 7,30, 8) Erkki Hyyryläinen 7,54, 9) Vihtori Pajunen 8,47.

”Vire” Hiihdätti jälleen Uudenkylän nuorimpia

Uudenkylän ”Vire” järjesti 5.3.1950 poikien ja tyttöjen hiihtokilpailut
Tavanmukaisiksi muodostuneiden kilpailujen toimeenpanijana on Erkki Haikarainen, eräs innokkaimpia penkkiurheilijoita, joka on hankkinut joka vuosi arvokkaat palkinnot.
Tulokset:
Pojat 16 vuotta 8 km: 1) Jaakko Jakonen 51,56.
Pojat 14 vuotta 5 km: Martti Karjalainen 25,57.
Pojat 12 vuotta 4 km: 1) Lasse Karhima 18,26, 2) Raimo Riivari 18,57, 3) Matti Lammi 20,03, 4) Juhani Lonka 22,25, 5) Jouni Bergvist 24,52.
Pojat 10 vuotta 2 km: 1) Pertti Toikka 14,12, 2) Antero Helenius 15,38, 3) Taisto Vihko 17,50, 4) Nils Johansson 20,11.
Pojat 8 vuotta 1 km: 1) Eero Oksanen 6,16, 2) Juhani Samposalo 7,04, 3) Raimo Motturi 7,15, 4) Heimo Helenius 8,17, 5) Pertti Vainio 9,08.
Pojat 6 vuotta 0,5 km: 1) 1) Pentti Peltola 2,14, 2) Jaakko Hietakivi 4,50, 3) Kalevi Sihvola 5,07, 4) Markku Sihvola 6,16, 5) Kauko Siitonen 7,39.
Tytöt 16 vuotta 3 km: 1) Liisa Motturi 26,20, 2) Liisa Hämäläinen 26,30.
Tytöt 14 vuotta 2 km: 1) Kirsti Siitonen 18,47.
Tytöt 12 vuotta 2 km: Irja Suvisto 19,21, 2) Eira Hämäläinen 21,35.
Tytöt 10 vuotta 1 km: 1) Sirkka-Liisa Helenius 8,20, 2) Terttu Nyman 8,54, 3) Ritva Lahtinen 8,59, 4) Irja Vihko 9,08, 5) Leena Mänttäri 9,48.
Tytöt 8 vuotta 0,5 km:1) Liisa Hietakivi 5,43, 2) Kaija Riivari 5,55, 3) Ritva Mykkänen 6,05, 4) Maija Myllylä 6,17, 5) Anja Bergqvist 9,10.
Tytöt 6 vuotta 0,5 km: 1) Liisa Yrjölä 6,46, 2) Ritva Siitonen 8,12, 3) Leena Tyyskä 8,15, 4) Riitta Myllylä 9,33, 5) Eira Vanhala 11,31.

Kuohu voitti pääseuransa Vihurin Nuorten hiihto-ottelussa v. 1951

Sunnuntaina suoritettiin ensimmäinen seuraottelu hiihdossa Vihurin ja Kuohun kesken nuorten sarjoissa. Kilpailtavana oli Kelloliike Erjon lahjoittama kiertopalkinto. Kuohun lopullinen yhteisaika , kolmen parhaan tulokset huomioiden sarjoittain, oli 3 54,21. Vihurin aika 4 01,01. Yksityistulokset muodostuivat seuraaviksi:
Sarja 9 v. 1 km: 1) Jukka Nieminen V. 5,25, 2) Juhani Nieminen V. 5,53, 3) Pentti Karhima K. 6,02, 4) Pauli Merivirta K. 6,12, 5) Kalevi Ukkola V. 6,29, 6) Raimo Motturi K. 6,44, 7) Matti Kurittu K. 6,50, 8) Jorma Koso V. 7,03, 9) Juhani Siukkola V. 7,55.
Sarja 11 v. 2 km: 1) Matti Vakkari V. 8,33, 2) Juhani Korjus V. 9,01, 3) Raimo Rakkolainen K. 9,08, 4) Pertti Kelkka K. 9,26, 5) Timo Heinilä V. 9,37, 6) Pertti Merivirta K. 9,48, 7) Yrjö Kuuluvainen V. 10,04, 8) Ossi Keppo V. 10,22, 9) Jorma Juura V. 10,32, 10) Mauri Nieminen V. 10,54.
Sarja 13 v. 4 km: 1) Lasse Karhima K. 19,13, 2) Ossi Kurittu K. 19,16, 3) Pertti Merivirta K. 19,24, 4) Juhani Lonka K. 20,11, 5) Pentti Seppä V. 21,40, 6) Sakari Seppälä V. 21,44, 7) Pekka Heinonen V. 22,33, 8) Ensio Töttö K. 22,43, 9) J. Lampinen K.24,59.
Sarja 15 v. 5 km: 1) Olavi Siponius V. 21,17, 2) Uolevi Karhima K. 21,29, 3) Risto Päivelin K. 21,48, 4) Sakari Parkkinen K. 22,17, 5) Jouko Nieminen V. 23,15, 6) Anssi Artimaa V. 23,24, 7) Sulevi Siponius V. 23,42, 8) Paavo Merivirta K. 23,43, 9) Kai Simonsson V. 25,29, 10) Pentti Ahola K. 26,30, 11) Eino Ruuskanen V. 27,13.
Sarja 17 v. 5 km: 1) Ossi Mattila K. 19,40, 2) Pekka Hyvärinen V. 20,37, 3) Matti Siukkola V. 20,40, 4) Reijo Ukkola V. 20,53, 5) Eero Hietala K. 21,23, 6) Jaakko Juura V. 21,42, 7) Lassi Lampinen K. 22,34, 8) Pekka Peltola K. 22,54, 9) Kalevi Savolainen V. 26,12.

Vihurin nuorten mestaruushiihdoissa 59 osanottajaa

Inkeroisten Vihurin nuorten hiihto- ja mäkimestaruudet ratkottiin 3. ja 4. maaliskuuta (1949). Hiihtoihin osallistui 50 ja mäkikilpailuihin 9 poikaa. Mestaruudet ja sijoitukset: Alle 18 v. 9 km: 1) P. Laurila 34,13, 2) L. Rajamäki 36,01, R. Venel 46,20, 4. H. Tanska 48,22.
Alle 16 v. 6 km: 1) J. Mänttäri 22,34, 2) R. Lekander 24,43, 3) R. Ukkola 25,09, 4) O. Helminen 26,23, 5) P. Hyvärinen 31,24, 6) J. Ahlgren 31,29, 7) J. Iivonen 32,43.
Alle 14 v. 3 km: 1) J. Juura 12,59, 2) U. Karhima 13,05, 3) O. Siponius 13,15, 4) E. Hietala 13,41, 5) J. Nieminen 13,47, 6) R. Matilainen 14,33, 7) P. Merivirta 14,55, 8) S. Halkola 15,48, 9) J. Tanska 16,04, 10) M. Siukkola 16,21, 11) L. Mukula 18,40, 12) R. Venel 18,46.
Alle 12 v. 3 km: 1) M. Karhima 13,43, 2) R. Puhakka 14,46, 3) S. Parkkinen 15,10, 4) A. Back 15,38, 5) P. Merivirta 16,10, 6) S. Siponius 16,13, 7) S. Seppälä 16,25, 8) H. Tanska 16,25, 9) E. Töttö 16,28, 10) S. Backman 16,57, 11) K. Torniainen 18,13.
Alle 10 v. 2 km: 1) L. Karhima 8,38, 2) R. Rakkolainen 9,43, 3) P. Seppä 10,20, 4) T. Heinilä 10,23, 5) J. Lonka 10,31, 6) L. Riivari 10,38, 7) M. Vakkari 10,45, 8) T. Mäkelä 12,36, 9) K. Saren 13,26, 10) J. Korjus 14,18, 11) P. Kelkka 14,41, 12) L. Ukkola 15,33.
Mäenlaskun tulokset:
Alle 18 v. 1) E. Pässilä 66,6 pist.
Alle 16 v. 1) O. Helminen 60,5 pist., 2) P. Hyvärinen51,5 pist.
Alle 14 v. 1) R. Räästi 58,6 pist., 2) R. Matilainen 54,6 pist., 3) J. Tanska 33,3 pist.
Alle 12 v. 1) P. Salminen 63,4 pist., 2) S. Parkkinen 56,9 pist.
Yhdistetty hiihto ja mäenlasku
Alle 18 v. 1) H. Tanska 70,7 pist.
Alle 16 v. 1) O. Helminen 69,45 pist., 2) P. Hyvärinen 50,25 pist.
Alle 14 v. 1) R. Matilainen 67,55 pist., 2) J.Tanska 58,30 pist.
Alle 12 v. 1) S. Parkkinen 68,2 pist.
2/3 suoritettiin Vihurin hiihtomestaruuskilpailut 10 km:n matkalla. Samalla kilpailtiin Inkeroisten Osuuskaupan lahjoittamasta kiertopalkinnosta, jonka sai vuodeksi haltuunsa Leo Jokivirta.
Tulokset: Yleinen 10 km: 1) Leo Jokivirta 41,01, 2) Erkki Jokivirta 41,55, 3) Leevi Jokivirta 42,26, 4) Olavi Lehmonen 43,22, 5) Viljo Leinonen 43,22, 6) Matti Kurittu 44,56, 7) Erkki Nieminen 47,04.
H.H

51 hiihtäjää Vihurin nuorten hiihdoissa

Sunnuntaina (vuonna 1948) suoritettiin Vihurin nuorten sarjakilpailut ja samalla karsinnat Kymintehtaan Kisaa vastaan suoritettavaa hiihto-ottelua varten ¬ – Tulokset:
Sarja alle 10 v. 1 km: 1) L. Karhima 4,53, 2) P. Seppä 5,05, 3) J. Leinonen 5,06, 4) P. Kelkka 5,12, 5) J. Riivari 5,15, 6) J. Lonka 5,20, 7) M. Vakkari 5,28, 8) T. Mäkelä 5,30, 9) J. Korjus 5,35, 10) K. Saren 5,36, 11) T. Heinilä 5,42, 12) K. Pässilä 6,13, 13) R. Rakkolainen 6,14, 14) A. Puhakka 6,33, 15) J. Nieminen 6,38, 16) S. Halkola 6,46, 17) J. Juura 6,49, 18) P. Lukkarinen 7,54.
Sarja alle 12 v. 3 km: 1) S. Parkkinen 13,07, 2) R. Puhakka 13,23, 3) M. Karhima 13,54, 4) A. Back 13,59, 5) S. Backman 14,09, 6) P. Ahola 14,27, 7) S. Siponius 14,50, 8) P. Merivirta 14,56, 9) E. Ruuskanen 15,05, 10) K. Simonsson 15,07, 11) L. Rantanen 16,22, 12) E. Töttö 16,47.
Sarja alle 14 v. 3 km: 1) M. Ukkola 12,33, 2) J. Juura 12,37, 3) E. Hietala 12,47, 4) M. Siukkola 13.00, 5) U. Karhima 13,09, 6) R. Sievers 13,21, 7) T. Heikkilä 13,35, 8) R. Suuronen 13,39, 9) R. Venell 13,49, 10) J. Nieminen 14,16, 11) E. Jaakkola 14,19, 12) J. Iivonen 15,44, 13) J. Aaltonen 16,49.
Sarja alle 18 v. 5 km: 1) R. Venell 25,28.

Inkeroisten ja Kymintehtaan nuorilla seuraottelu hiihdossa

Noin vuonna 1948.
Inkeroisten Vihurin ja Kymintehtaan Kisan nuorten seuraottelussa hiihdossa oli mukana 46 poikaa. Ottelu oli hyvin tasainen ja jännittävä aina loppuun saakka. Tällä kerralla oli Kisa onnekkaampi omassa maastossaan, joskin hyvin niukasti.
Tulokset: Alle 12 vuotta 3 km: 1) R. Puhakka Vi 19,07, 2) S. Parkkinen Vi 19,24, 3) R. Hölsä Ki 19,45, 4) A Back Vi 19,53, 5) M. Karhima Vi 20,02.
Alle 14 vuotta 3 km: 1) T. Askola Ki 17,43, 2) J. Juura Vi 17,45, 3) O. Haajanen Ki 18,05, 4) E. Hietala Vi 18,24, 5) L. Viljakainen Ki 18,42.
Alle 16 vuotta 5 km: 1) J. Mänttäri Vi 21,40, 2) R. Ukkola Vi 21,50. 3) R. Lupunen Ki 22,42, 4) K. Helander Ki 23,02, 5) V. Hautamäki Ki 23,23.
Alle 18 vuotta 10 km: 1) P. Laurila Vi 45,24, 2) L. Rajamäki Vi 46,03, 3) P. Tuominen Ki 46,26, 4) V. Silonummi Ki 49,30, 5) M. Alanne Ki 49, 51.
Jokaisessa sarjassa, jossa kummankin seuran 3 parhaan aika huomioitiin, voitti Kisa yhteenlasketulla ajalla 5,29,18. Vihurin aika 5,30,5.
Tulokset on koonnut Matti Karhima vanhoista lehtileikkeistä.